Przejdź do treści

Pierwszy szpital na świecie na wegańskiej diecie!

wegański posiłek w szpitalu / iStock
Pierwszy szpital na świecie na wegańskiej diecie! / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Podawanie pacjentom mięsa jest jak podawanie im papierosów” – czytamy w komunikacie, który w mediach społecznościowych zamieścił Hayek Hospital w Bejrucie. To pierwszy szpital na świecie, który  zrezygnował z karmienia pacjentów produktami odzwierzęcymi.

„Nasi pacjenci budzący się po operacjach nie będą witani szynką”

„Porozmawiajmy o słoniu w salonie”.

Tymi słowami libański szpital Hayek rozpoczyna swój komunikat, w którym dzieli się wiadomością przełomową dla wszystkich roślinożerców: jako pierwsza taka placówka na świecie przechodzi całkowicie na dietę wegańską.

„Od 1 marca nasi pacjenci budzący się po operacjach nie będą witani szynką, serem, mlekiem i jajkami, czyli produktami, które mogłyby przyczyniać się do ich problemów ze zdrowiem” – głosi obwieszczenie.

Skąd taka decyzja?

„Gdy Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje przetworzone mięso jako rakotwórcze z kategorii 1A, a tytoń i czerwone mięso jako rakotwórcze z kategorii 2A, wtedy podawanie mięsa pacjentom jest jak podawanie im papierosów” – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez szpital.

I dalej:

 „Gdy CDC (Centers for Disease Control and Prevention) deklaruje, że 3 z 4 nowych chorób zakaźnych pochodzi od zwierząt. Gdy naukowo udowodniono, że zbilansowana dieta roślinna nie tylko powstrzymuje rozwój niektórych chorób, ale także może je odwrócić. Wówczas mamy odpowiedzialność za przedsięwzięcie działań i dostosowanie naszych przekonań do naszych działań. Musimy się odważyć i spojrzeć słoniowi w oczy”.

Dla wyjaśnienia – kancerogenne substancje, o których mowa w komunikacie, to w oficjalnej, międzynarodowej klasyfikacji:

  • Grupa 1 – substancje, co do których wiadomo lub istnieje domniemanie, że są rakotwórcze dla człowieka (kategoria 1A – klasyfikacja na podstawie danych epidemiologicznych lub wyników badań dotyczących przede wszystkim ludzi; kategoria 1B, klasyfikacja na podstawie danych epidemiologicznych lub wyników badań dotyczących przede wszystkim zwierząt).
  • Grupa 2- substancje, co do których podejrzewa się, że są rakotwórcze dla człowieka.

Szpitalne menu na bogato

Nowe szpitalne menu obejmuje cały wachlarz dań, których wiele osób nie  spodziewałoby się zobaczyć wśród potraw zalecanych przez lekarzy i dietetyków – jest tu miejsca na pizzę, burgery, croissanty i tradycyjne dania kuchni bliskowschodniej. Wszystkie z nich w wersji roślinnej okazują się pełnowartościową i wspierającą zdrowie opcją żywieniową.

Nowa polityka Hayek Hospital w Bejrucie została wdrożona po okresie przejściowym, w czasie którego pacjenci mogli wybierać spośród produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Jednocześnie pacjenci mogli się zapoznać z przygotowaną dla nich informacją o zdrowotnych konsekwencjach wynikających z jedzenia mięsa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hayek Hospital (@hayekhospital)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: