Przejdź do treści

Co się stanie, gdy zjesz za dużo orzechów? Skutki uboczne mogą być wyjątkowo przykre

Orzechy są zdrowe, ale je też możemy przedawkować. Co się stanie? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pamiętasz, jak w dzieciństwie opiekunowie ci powtarzali, że co za dużo, to niezdrowo? No cóż, to hasło idealnie pasuje do jedzenia… orzechów. Spożywane w umiarkowanej ilości przyniosą nam same korzyści. Gdy jednak z miłością do orzechów przesadzimy… No właśnie, co może się stać?

Laskowe, włoskie, brazylijskie, piniowe, makadamia, migdały i nerkowce i inne –  wszystkie można przypisać do kategorii „zdrowa żywność”. Mają zbawienny wpływ na nasze serce, prawidłowy poziom cholesterolu, cerę czy utratę wagi. Orzechy są bogate w białko, błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Są świetnym źródłem energii, mogą przyczynić się też do długowieczności.

Dodatkowym atutem tej chrupkiej przekąski, zwłaszcza dla zabieganych, jest to, że są od razu gotowe do zjedzenia. Nie wymagają żadnego przygotowania, wystarczy po nie sięgnąć, ewentualnie wyjąć z łupiny. Czy możemy więc beztrosko oddawać się pasji chrupania?  Znana amerykańska dietetyk i rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki oraz właścicielka The Lifestyle Dietitian, Jerlyn Jones zapewnia: „Korzyści z jedzenia orzechów zdecydowanie przewyższają wszelkie ich wady i argumenty przeciw”. Jest jednak parę „ale”.

Jak zmierzyć, czy orzechów nie jest za dużo?

Dr Jones ostrzega, że ​​łatwo jest zjeść zbyt dużo orzechów, szczególnie, że są dla nas tak przystępne. Większość z nas nie przestrzega zalecanej, dziennej porcji. Ile orzechów możemy zjeść w ciągu dnia? Najlepszą miarką będzie własna dłoń. Jeśli chcesz zastosować się do rekomendowanej porcji, ogranicz się do garści orzechów dziennie, odpowiada to mniej więcej 1/4 szklanki.

Czy codzienne spożywanie orzechów jest zdrowe? Jak najbardziej, ale zachowaj umiar. Pofolgowanie sobie z orzechami może mieć negatywne skutki.

Orzechy włoskie

Sprzymierzeńcy, czy wrogowie odchudzania?

Orzechy są bardzo sycące, mogą więc pomóc w osiągnięciu celów związanych z odchudzaniem. Jednak jest jedno zastrzeżenie: dzieje się tak tylko wtedy, jeśli spożywamy je w umiarze. Jeśli sięgniemy po większą porcję, niż zalecana garść, zamiast chudnąć, przytyjemy. Dlaczego? Orzechy są bardzo kaloryczne. Ich wartość energetyczna w stosunku do ich wagi jest znacznie wyższa niż w przypadku innych produktów spożywczych, a to dzięki zdrowym tłuszczom roślinnym. Przykładowo, porcja migdałów (ok. 28 gramów) zawiera 164 kalorie. Wystarczy, że podwoisz porcję, a bilans twojej diety może zostać zaburzony. Pamiętaj o podstawowych wartościach kalorycznych posiłków i odpowiednim ich bilansowaniu, wtedy nawet dodatkowa porcja orzechów nie pokrzyżuje ci planów, zwłaszcza gdy dodasz ją do niskokalorycznej sałatki. Jeśli kochasz orzechy, na pewno uda ci się zrównoważyć jadłospis, bez straty założonych celów i nadmiernych wyrzeczeń.

Prosty przepis na żołądkową rewolucję

Po zjedzeniu orzechów odczuwasz dyskomfort z powodu wzdęć i gazów? Nie ty jedna, jest to częsty, niechciany efekt uboczny. Odpowiedzialne za to są zawarte w orzechach organiczne związki chemiczne – fityniany i garbniki, które utrudniają trawienie. Inną, nierzadką dolegliwością towarzyszącą spożyciu dużej liczby orzechów, jest biegunka. Jest to związane z naturalną reakcją organizmu i niemożliwością przyswojenia zbyt dużej ilości tłuszczu, który zawierają. Jak unikać tych nieprzyjemnych reakcji naszego organizmu? Umiar jest tu remedium na wszystko.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Brazylijski truciciel

Czy orzech brazylijski może być trujący? Tak, ale są to naprawdę rzadkie przypadki, które wynikają z ich nadmiernego spożycia. Selen, pierwiastek, który w odpowiednich dawkach ma bardzo dużo właściwości prozdrowotnych, przy przedawkowaniu może okazać się trujący. Orzechy brazylijskie są naturalnie bogate w ten pierwiastek – jedna porcja (sześć do ośmiu orzechów) zawiera prawie 10-krotność zalecanej dziennej dawki selenu (55 mikrogramów).

Jeśli jesteś szczególnym miłośnikiem orzechów brazylijskich, zwróć uwagę, jakie objawy mogą towarzyszyć zatruciu selenem:

Jak zaznacza doktor Jones: „Gdy trzymasz się zalecanej, dziennej porcji spożycia orzechów brazylijskich, nie musisz się przejmować”. Zawarty w nich selen prędzej pomoże niż zaszkodzi twojemu zdrowiu. Zaleca się spożywanie do czterech orzechów brazylijskich dziennie, można też po prostu jeść je co drugi dzień.

Owszem, orzechy mogą być problematyczne, ale jest na to jedno, skuteczne rozwiązanie – umiar w ich spożyciu. Tylko czasem trudno się oderwać, prawda?

 

Źródła: National Institutes of Health, The Lifestyle Dietitian, Prevention

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: