3 min.
Tabletki antykoncepcyjne a tycie – czy po tabletkach się tyje?

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Zdjęcie: gettyimages.com
Najnowsze
06.03.2021
5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu
06.03.2021
Bruschetta z zielonym groszkiem. Śniadanie pełne witamin
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki
02.03.2021
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
Tabletki antykoncepcyjne a tycie – czy istnieje tu związek przyczynowo-skutkowy? „Przytyłam 8 kg po tabletkach antykoncepcyjnych”, „moje ciało zatrzymuje wodę”, „boję się, że przytyję” – czytamy na forum wątpliwości użytkowniczek dotyczące tej formy antykoncepcji. Czy faktycznie tabletki antykoncepcyjne powodują wzrost wagi? W rozmowie z Hello Zdrowie na pytania dotyczące wpływu antykoncepcji na tycie odpowiada ginekolog dr Jacek Tulimowski.
Urszula Gruszka: Czy antykoncepcja hormonalna może powodować tycie?
Dr Jacek Tulimowski: Jeśli antykoncepcja jest „szyta na miarę”, dobrana do profilu hormonalnego pacjentki i zgodnie z oczekiwaniami, czyli tym, co chcemy osiągnąć poprzez antykoncepcję, np. wyleczenie trądziku, poprawa jakości cery, zapobieganie ciąży, to tabletki nie powodują tycia. Obecnie na rynku znajduje się kilkadziesiąt preparatów, które różnią się między sobą składem. Odpowiednie dobranie jest kluczowe.
Przez 3-4 miesiące zażywania tabletek antykoncepcyjnych moje ciało zatrzymało wodę jak wielbłąd
W jaki sposób lekarz dobiera odpowiedni preparat?
Pacjentka jest szczegółowo badana. Po zebraniu dokładnego wywiadu internistyczno-ginekologicznego, przeprowadzeniu badania ginekologicznego, cytologii, USG, a także badań laboratoryjnych, można określić jaki profil hormonalny ma kobieta, a także, czy zostanie zakwalifikowana do antykoncepcji.
Kwestia doboru preparatu nie dotyczy tylko tej kwestii. Przykładowo, pacjentka cierpi na nadciśnienie. Udając się do lekarza, jeden szczegółowo ją przebada, a drugi lekarz, nie zaznajmiając się z organizmem osoby, przepisze lek. Jest to kwestia odpowiedniego lekarza, na co trzeba zwracać uwagę.
Przeczytaj więcej na temat cytologii: Cytologia – zwróć uwagę na to, czym pobierany jest materiał
Przytyłam 8 kg, ale byłam wtedy dojrzewającą nastolatką
Czy pacjentki skarżą się na skutek uboczny w postaci dodatkowych kilogramów po zażyciu preparatu?
Czasem mogą zdarzać się plamienia, bóle głowy, ale dla mnie problem tycia nie istnieje. Jeżeli pacjentka zachowuje umiar i odżywa się w sposób prawidłowy, nie przytyje po samym zażyciu antykoncepcji. Może zwiększyć się apetyt na węglowodany, np. słodycze, ale to jest kwestia zależna od osoby, czy będzie te produkty konsumować.
Mąż namawia mnie na tabletki, ja jednak boję się, że przytyję. Rok pracowałam na wymarzoną figurę
Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?
Jak pokazują badania stwierdzenie, że po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje nie do końca jest zgodne z prawdą. Choć bardzo wysoki poziom estrogenu może skutkować zwiększeniem apetytu, to ocenia się, że pigułki nie dostarczają hormonów na tyle dużo, by wywołać znaczący efekt w ilości spożywanego jedzenia i masie ciała. Odstawienie tabletki antykoncepcyjnej także nie wiąże się z odkładaniem tkanki tłuszczowej.
„Tycie” po tabletkach antykoncepcyjnych może natomiast wynikać z wystąpienia innego skutku ubocznego przyjmowania hormonów – zatrzymywania wody w organizmie, najczęściej pojawiającemu się u kobiet przez pierwsze kilka tygodni lub miesięcy brania pigułki.
Choć po tabletkach antykoncepcyjnych jako takich się nie tyje, przyrost masy ciała w czasie ich przyjmowania jest możliwy z innych powodów – przede wszystkim na skutek diety o zbyt wysokiej podaży kalorii i/lub w efekcie niedostatecznej dawki aktywności fizycznej. Aby unikać tycia, najlepiej wobec tego przyjrzeć się bliżej temu, co jemy i postawić sobie za cel znalezienie rodzaju treningu, do którego chętnie (i regularnie) będziemy wracać.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020