2 min.
Jesteś na spacerze i masz ochotę na lody z budki? GIS wyjaśnia, czy możesz ściągnąć maseczkę i je zjeść

Noszenie maseczek w miejscach publicznych / rawpixel
Obowiązujący nakaz zakrywania nosa i ust spowodowany pandemią koronawirusa niesie ze sobą wiele niewiadomych. Czy maseczkę powinniśmy nosić np. podczas pielenia grządek na działce? Czy można ją ściągnąć, podczas jazdy samochodem? I w końcu – czy na spacerze mogę wypić kawę bądź zjeść loda? Na ostatnie pytanie mamy odpowiedź. Wyjaśnia to GIS w oficjalnym komunikacie.
Nakaz zakrywania ust i nosa a jedzenie na ulicy
Od 16 kwietnia 2020 r. w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Ze stosowania maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej zwolnione są m.in.:
- dzieci poniżej czwartego roku życia,
- osoby mające problemy z oddychaniem, które nie pozwalają im na zakrywanie ust lub nosa,
- osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust i nosa.
Za brak maseczki w miejscu publicznym grozi mandat. Czy od tej reguły są jednak odstępstwa, np. gdy na spacerze chcemy coś zjeść? Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
NOWOŚĆ
Odporność, Trawienie
Nasiona trybuły ogrodowej do samodzielnego wysiania, 1 g
2,00 zł
Jedzenie „na ulicy” a maseczka ochronna
W oficjalnym komunikacie GIS czytamy:
„Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek.
Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej „na wynos”, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu”.
Zobacz także

„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet

„To, co zobaczyłam, jest przerażające”. W dobie pandemii koronawirusa temat zaśmiecania środowiska przestał istnieć

“Idziesz na wolontariat do szpitala? – pytacie. Nie, nie idę”. 21-letni student ratownictwa medycznego szczerze o tym, co sądzi na temat obecnego systemu
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.02.2023
„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

14.02.2023
„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

03.02.2023
„Rodzic nie może być przemytnikiem, dziecko powinno jeść świadomie” – mówi dietetyczka Marta Kostka, autorka książki „Rozgryzione”

23.01.2023