2 min.
Czy grozi ci wysoki cholesterol?

Zdjęcie: shutterstock
24.05.2022
Owoce na kolacje – czy rzeczywiście lepiej tego unikać? Odpowiadają ekspertki portalu „Czytamy Etykiety”
22.05.2022
Trzymasz pomidory w lodówce? Sprawdź, czy robisz to dobrze
22.05.2022
Cukier – jak wpływa na organizm człowieka?
22.05.2022
Deser bez cukru? Niemożliwe nie istnieje! Te 3 przepisy to niebo dla podniebienia
21.05.2022
Rabarbarowa owsianka. Zdrowe i pyszne śniadanie, które przygotujesz w 15 minut!
Uważa się, że zbyt wysokie stężenie cholesterolu to najgorzej kontrolowany czynnik ryzyka wśród Polaków. Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o cholesterolu, cholesterolu LDL i HDL. Mimo to zbyt późno dowiadujemy się o jego za wysokim stężeniu. A to niebezpieczne. Pora uzupełnić swoją wiedzę!
Podwyższone stężenie cholesterolu w zasadzie nie daje objawów. Tymczasem badania pokazały, że ponad 60 proc. Polaków ma hipercholesterolemię, czyli nieprawidłowe stężenie cholesterolu. Według obowiązujących wytycznych gdy stężenie cholesterolu całkowitego wynosi ≥190 mg/dl, a cholesterolu LDL ≥115 mg/dl, możemy rozpoznać hipercholesterolemię.
Każdy powinien znać swoje stężenie cholesterolu i w razie potrzeby – leczyć hipercholesterolemię. Dlaczego? Ponieważ jest to jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – pierwszej przyczyny zgonów wśród Polaków. Hipercholesterolemia może powodować miażdżycę, czyli proces polegający na zwężaniu tętnic na skutek odkładania się w ich ścianach blaszek miażdżycowych złożonych m.in. właśnie z cholesterolu. To z kolei może prowadzić do bólu w klatce piersiowej, zawału serca. Na szczęście hipercholesterolemia jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, czyli takim, na który możemy wpłynąć leczeniem i zredukować do prawidłowych wartości. Dzięki temu możemy obniżyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca i naczyń. Sprawdź więc, czy nie jesteś w grupie ryzyka i czy nie grozi ci hipercholesterolemia. Wystarczy, że odpowiesz na kilka prostych pytań:
1. Czy twoje BMI (waga w kilogramach/wzrost w metrach2) wynosi powyżej 30?
2. Czy jesz dużo produktów pochodzenia zwierzęcego, pełnotłustego nabiału, ciastek, krakersów, słodyczy?
3. Czy twój obwód talii wynosi powyżej 89 cm w przypadku kobiety lub 102 cm w przypadku mężczyzny?
4. Czy brakuje ci aktywności fizycznej na co dzień?
5. Czy palisz tytoń?
6. Czy masz cukrzycę?
Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco, jesteś w grupie ryzyka podwyższonego cholesterolu. Nie zwlekaj i zrób badanie jego poziomu. W tym celu należy pobrać krew, z której oznacza się cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL i triglicerydy. To badanie nazywa się lipidogramem. Wynik skonsultuj z lekarzem, który ustali, jakie będzie dalsze postępowanie i ewentualne leczenie. Nie odkładaj badania na później!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022
„Może pełnić ważną funkcję w zapobieganiu otyłości i insulinooporności”. O brązowej tkance tłuszczowej, którą warto mieć, mówi dr Iwona Boniecka

03.04.2022